קורה במקרא
מרחבים

אתר בית הספר שלי

 
"פייניווט" - הדרך להכיר את העיר > מסלול ניווט בשכונת עין גנים - כתה ח‘3 > אתרים במסלול שכונת עין גנים - מידע
אתרים במסלול שכונת עין גנים - מידע

 
האתר
כתובת /מיקום
מידע
תמונה
אתר א'
מרכז הפנינה
ירון מאיה 5
מרכז טיפולי חינוכי שיקומי לילדים בעלי נכות פיזית ( שיתוק מוחין (מגיל 3 ועד 6.
מרכז הפנינה
הינוגן חינוכי, טיפולי ושיקומי ששם דגש על מסגרת חינוכית מותאמת ומתן מענה לצרכיםהטיפוליים והשיקומיים של הילדים, ע"מ לקדם ולממש את הפוטנציאל הטמון בכל ילדולהכינו למסגרת המשך בחינוך הרגיל. המרכז הוקם ב-1994 ותוכנן לשרת את צורכיהם שלאוכלוסיית הנכים. במרכז שתי כיתות גן וחדרי טיפול.
אתר ב'
גן המלחמה באלימות
עין גנים פינת הערבה
לזכרו של טל רייכמן (1982 – 1999 בן 17ביום מותו)
הרצח בוצע ב 29.10.99. עדנאן, שעבד כנהג בתחנת המוניות "המקדים", החליט לרצוח את רייכמן
שעבד בתחנה כסדרן, לאחר שחשד, כי רייכמן מקפח אותו בסידור העבודה ומנסה לפגוע בפרנסתו.   בלילה שבין יום חמישי לשישי התקשר עדנאן לטלפון הסלולרי של רייכמן וביקש ממנו לרדת מביתו ולהיכנס למונית. לאחר שרייכמן נכנס לרכב, פתח עדנאן בנסיעה לכיוון היער הסמוך לקיבוץ נחשונים שם הורה לו לרדת על ברכיו וירה בו כדור אחד בראשו.  גופתו של רייכמן נמצאה רק יומיים מאוחר יותר בתום חיפושים נרחבים. עדנאן, שנעצר מיד עם העלמו של טל, הכחיש כל קשר לרצח ולטענת השופטים, שיקר בעדותו במשטרה וגם במהלך משפטו.
אתר ג'
שדרת התלמידים ליד ברנר  
פוחס פינת עין גנים
אסון הבונים, שאירע ב-11 ביוני 1985, הוא תאונת רכבת שבה התנגשה רכבת באוטובוס שהוביל תלמידים מחטיבת הביניים ברנר בפתח תקווה לטיול שנתי, בקרבת מושב הבונים. באסון נהרגו 22 בני אדם: 19 תלמידים, מחנכת הכיתה, נהגת האוטובוס ואם מלווה. היה זה אסון הרכבת הגדול בתולדות ישראל.
אתר ד'
עץ השיזף
סוף רחוב פוחס
"שיזף מצוי" – סדרייה או סידר בערבית, צמח קוצני שמוצאו מערבות אפריקה.
פירותיו מבשלים בראשית הסתו וראויים למאכל. נקרא בפי המקומיים "דומים". נחשב לעץ קדוש לערביי הארץ ועל כן נשתמר. לפי המסורת הנוצרית, מענפיו הכינו את זר הקוצים ששמו על ראשו של ישו לפני שנצלב, מכאן שמו המדעי (לפי הראובני מזהים את השיזף עם האטד ממשל יותם).
עץ זה היה הגבול בין אדמות המושב עין גנים לבין אדמות הכפר הערבי פג'ה (כיום קרית אלון). בסמוך אליו הוקמה עמדת שמירה.
אתר ה'
עמדת ההגנה
פוחס ליד אולם הספורט
זו עמדת הגנה שהוקמה בעקבות מאורעות 1936- 1939. אחת משרשרת של עמדות הגנה שהוקמו מסביב המושבה פתח תקוה (פתח תקוה הוכרזה כעיר בשנת 1937). מפקדת "ההגנה" בסיוע "כופר היישוב" בנתה את עמדות ההגנה בגבולות המושבה בשנת 1938. את העמדה איישו תושבי המושבה והסביבה.
אתר ו'
משעול גרינברג
בין המגינים לעין גנים
על שם גרינברג יעקב (1893- 1979)מותיקי פתח תקוה. היה היינן הראשון בעיר בעל החנות הראשונה של יין בפתח תקוה. בעל הבית הראשון שנבנה ברחוב וולפסון.
ר' יעקב גרינברג, בן ר' יונה-אשר, נולד ברוסיה
- פינסק בשנת1893, התיישב בפתח-תקוה בשנת 1909.למד "בשערי-צדק" וב"אליאנס". התמחהככורם. עבד ביקב "כורמי התקוה" כמומחה ליינות, עסק במקצועו כ-40 שנה. פתח חנותמשקאות בשותפות עם חיים-שלמה ימיני. חבר מועצת המושבה בשנים 1931-1928.
אתר ז'
בית מאירוב
עין גנים
ביתו של פנחס זליג מאירוב – היה ממייסדי ובוני "עין גנים", המושב הראשון בארץ ישראל. מאירוב היה מן הלוחמים לגאולת הארץ, לעבודה עברית ולשפה העברית בארץ ישראל. הבית נבנה בשנת 1908. הבית נמצא ברחוב עין גנים 27. כיום הבניין משמש למזכירות וחדר מורים של בית הספר "עין גנים". בית זה כמעט השריד האחרון לבתי מושב עין גנים.
למידע נוסף
אתר ח'
בית הכנסת
עין גנים
מבנה מראשית המושב "עין גנים". בתקופה מאוחרת ....בבית הכנסת מתחת לבמה ובעזרת נשים היה "סליק" לנשק בלתי לגלי של ההגנה בתקופת השלטון הבריטי.
אתר ט'
אנדרטה לזכר נופלי עין גנים
עין גנים פינת גורדון
אנדרטה לחללי עין-גנים -בצומת הרחובות עין גנים – וולפסון, בחצר בית הכנסת. האנדרטה עשויה מסלע, עליו מונצחים בני עין גנים שנפלו במלחמת העצמאות.המונצחים הם: אלבום נתן-יוסף, בכר יהודה, דינוביץ אבשלום, כהן ניסים, מאירוב יהודה, נתיבי מחניה, סימבול יוסף, פנחס יצחק, שוהם יגאל.
אתר י'
בית פסלוב
עין גנים פינת וולפסון
בית זה הינו אחד מבתיה הראשונים של עין גנים שהייתה מושב הפועלים הראשון בארץ ישראל. הבית הינו ביתו של אריה פסלוב אך הוא נודע גם בשם "בית ברנר" מאחר ובתקופה מסויימת התגורר בו יוסף חיים ברנר. מנהיג תנועת הפועלים ברל כצנלסון וא.ד.גורדון נהגו לשבת עמו בביתו תחת עץ התות הגדול שעמד בחצר הבית.
הצריף הזה בנוי על בסיס אבן והמשכו קירות עץ הבנויים ב"שתי וערב" בסגנון שנודע כ"בניה הבגדאדית" עם שלד עץ ומלואה של אבנים ובוץ. הקירות חופו בקורות עץ. אחד מהחדרים היו שייכים לסופר י.ח ברנר. הבית נמצא ברחוב עין גנים פינת וולפסון. כיום הבניין משמש למספרה.
למידע נוסף
אתר יא'
בית תמר בורשטיין
עין גנים 7
תמר בורנשטיין-לזר (נולדה ב-11 במאי 1929, א' באייר ה'תרפ"ט) סופרת ילדים ישראלית הידועה בעיקר בשל סדרות ספריה המציגים את הקופים קופיקו וצ'יפופו.
קופיקו הוא גיבור סדרת ספרי הילדים של הסופרת תמר בורנשטיין-לזר ותושב מפורסם של שכונת "עין גנים " בפתח תקווה, מאז 1954 ועד היום
.קופיקו הוא קוף שימפנזה שהובא למשפחת בורנשטיין-לזר על ידי הדוד מאפריקה. הוא לבוש ומתנהג כמו ילד.  תמר בורנשטיין לזר יצרה סיפורים עם דמותו של הקוף המעורב בסביבה שבה חיים היא ובני משפחתה. הדמויות שמתוארות בסיפורים הן אמיתיות: בעלה שלמה לזר- שלומקה, בתה נוגה ואחייניה יורם ואורנה, וכן דמויות של תושבי עין גנים שבדרך כלל הופיעו בשמם האמיתי כמו השכנה שושנה .

הוספת תגובה
גירסה להדפסה
שלח לחבר
עוד |
  חזור
    feinst@walla.co.il  בית ספר חט``ב פיינשטיין פ``ת  כתובת  פתח תקווה    טלפון 03-9325837  פקס03-9335826

פיתוח ותחזוקה באמצעות סייפליינס בע"מ - SafeLines L.T.D | ©כל הזכויות שמורות
טל:03-6182327 | פקס:03-6199165 | info@tik-tak.co.il

האתר נצפה במיטבו ברזולוציה 768*1024